Antigo Daily Journal
space
space Front Page Calendar & Events Classifieds News Obituaries Opinion/Letters Sports Subscribe
New faces coming to County Board
space
The Langlade County Board of Supervisors will have a few new faces after the Tuesday election.

Missing will be one of the true board veterans, Gene Kamps, representing District 12 for 30 years, and Jerrold Burns of Post Lake.

New members of the panel include Don Scupien who won election in District 14, where Rick Bina chose not to seek re-election, and Richard Schuh, who took the post of Gary Johnson, who bowed out of the District 15 days before the vote.

Incumbent Holly Matucheski defeated challenger and former board member, Tom Schultz in District 19, northeast of Antigo, 211 to 61.

In District 12, in the southeast section of the county, Joseph Novak III defeated Kamps, 174 to 113. In District 14, which covers a tremendous area of western and northwestern sections of the county, Scupien downed Frank Sus, 135 to 77.

In District 16, the Post Lake and Ainsworth area, Burns was defeated by local businessman Richard Burby, 87 to 61.

The Ninth District went into the election without a candidate seeking the post after Dale Dahms chose not to seek re-election.

County Clerk Kathy Jacob explained that the canvass of votes would be made on Monday, and the person with the highest number of write-ins is likely to be invited to serve on the panel. She added that that individual is Dahms.

Kamps, a retired dairy farmer from the town of Norwood, has held a variety of posts on the board during his three-decade tenure including two stints as chairman.

He has also led most of the major committees and active in board-related activities.

Burns, who has resided in Langlade County since retiring as a technology instructor, has served eight years on the board and was the chairman of the Finance Committee, one of the important elements of county business.

Uncontested races included:

—Peter Pennington in District 13, which includes the town of Antigo, Ward 1.

—Angela Schreiber in the city of Antigo’s District 8.

—Robert Benishek in District 1, which is Ward 1 of the city.

Samuel Hardin, District 2, the city’s Second Ward.

—Richard Hurlbert, District 3, the city’s Third Ward,

—Douglas Nonnenmacher, District 4, Antigo’s Fourth Ward.

—Carol Feller Gottard, District 5, the Fifth Ward.

—Larry Poltrock, District 6, the city’s Sixth Ward.

—Vern Cahak, District 7, the city’s Seventh Ward.

Arlene Bonacci ran unopposed in District 10, town of Antigo, Ward 2 and Town of Rolling, Ward 1. Ronald Nye was not challenged in the town of Rolling, Ward 2.

William Bostwick had the only name on the ballot in District 17, towns of Evergreen, Langlade, Ward 1, and Wolf River, Ward 2. Board veteran Michael Klimoski was not challenged in District 18, Ward 1, town of Wolf River and the Village of White Lake and Board Chairman Dave Solin was running alone in District 20, the towns of Neva and Ward 1, town of Price.

James Jansen, another veteran of the board, was not opposed in the towns of Peck and Upham.


space


2014 space
ANTIGO DAILY
JOURNAL
612 Superior Street
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

WEEKLY
JOURNAL
EXPRESS
612 Superior Street,
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

*Member WNA & NNA

space
Quick
News Search

Enter Key Word
space
space


Material on this web site has a
copyright by Antigo Daily Journal.
All rights reserved.
© 2000-2014
space