Antigo Daily Journal
space
space Front Page Calendar & Events Classifieds News Obituaries Opinion/Letters Sports Subscribe
Antigo Penguins' Wienke, Farmer make state cut times in swim events
space
Thirty-five swimmers from the Antigo Penguins Swim Club have qualified to compete this weekend in the Central Wisconsin Conference swim meet at Tomahawk.

The athletes advanced by finishing in the top nine of the individual events or the top six in relays during Divisional competition held earlier this month in Antigo.

The Penguins’ Brett Farmer and Ella Wienke provided two of the day’s highlights, each making state cut times. Farmer posted quick times in both the boys 11-12 year old 100 meter backstroke and the 50 meter butterfly. Wienke had her success in the girls age 10 and under 100 backstroke.

“I couldn’t be more proud of both Ella and Brett,” co-coach Mel Wohlwend said. “It is a great accomplishment to make a state time. We have several other swimmers who are close to state times and are excited to see what will happen at conference.”

Eleven swimmers qualified for conference in the 10 and under division. Included were Tristin Arlen, Ella Wienke, Caden Cooper, Ayden Gabriel, Ryan Zima, Karl Busse, Amelia Moreno, Michaela Tomczyk, Dani Below, Molly Neufeld, Olivia Braun and Margo Kelly.

Another 23 qualified in the age 11 and up division.

They included Thomas Reisner, Bryce Devore, Bram Roff, Alex Gray, Austin Arlen, Zach Reineke, Nathan Deep, Brett Farmer, Noah Fittante, Clayton Miller, Doug Dittel, Jonah Kopecky, Caleb Cooper, Heather Arlen, Lauren Gray, Anna Reineke, Nicole Houdek, Murron Roff, Kelly Cooper, Madison Gabriel, Belle Kneeland, Lydia Kaegi and Lydia Will.



Antigo Penguins Swim Club

CWSC East Division Qualifying Meet

at  Clara R. McKenna Aquatic Center

Jan. 25, 2014



Individual Antigo Results

Athletes placing in the Top 5



Girls 200 Meter Medley Relay — 4. Nikole Houdek, Lauren Gray, Murron Roff, Anna Reineke, 2:38.77.

Boys 200 Meter Medley Relay — 1. Bram Roff, Alex Gray, Austin Arlen, Zach Reineke, 2:21.32.

Boys 11-12 200 Meter Medley Relay — 4. Nathan Deep, Thomas Reisner, Brett Farmer, Noah Fittante, 3:13.94.

Girls 11-12 200 Meter Medley Relay — 3. Ella Wienke, Kelly Cooper, Heather Arlen, Madison Gabriel, 2:51.39.

Girls 200 Breaststroke—4. Lydia Kaegi, 3:45.94.

Girls 8 & Under 100 Freestyle—3. Tristin Arlen, 1:53.94.

Girls 9-10 200 Freestyle—2. Ella Wienke, 2:59.10.

Girls 8 & Under 100 Medley Relay—3. Michaela Tomczyk, Molly Neufeld, Amelia Morneo, Tristin Arlen, 1:49.58.

Boys 8 & Under 25 Freestyle—5. Caden Cooper, 22.91.

Boys 9-10 50 Freestyle—2. Ryan Zima, 36.12.

Girls 11-12 50 Freestyle— 3. Heather Arlen, 32.91.

Girls 15-19 50 Freestyle— 3. Murron Roff, 31.52.

Boys 13-14 50 Freestyle— 1. Austin Arlen, 29.36, Alex Gray, 29.65, Bram Roff, 31.17.

Boys 13-14 200 Freestyle—3. Clayton Miller, 2:49.45.

Boys 11-12 200 Freestyle—2. Thomas Reisner, 3:11.27.

Girls 11-12 200 Freestyle—5. Belle Kneeland, 3:26.32.

Boys 8 & Under 100 IM—4. Caden Cooper, 2:10.97

Girls 8 & Under 100 IM—5. Amelia Moreno, 2:16.18.

Boys 11-12 100 IM — 4. Thomas Reisner, 1:46.09, 5. Noah Fittante, 2:01.65.

Girls 11-12 100 IM — 5. Madison Gabriel, 1:42.73.

Boys 11-12 200 IM — 1. Brett Farmer, 3:01.00.

Boys 13-14 200 IM — 2. Alex Gray, 2:51.91, 3. Zach Reineke, 3:04.94, Bram Roff, 3:08.66.

Girls 8 & Under 25 Butterfly—2. Amelia Morena, 25.92.

Boys 10 & Under 50 Butterfly —4. Karl Busse, 1:33.18.

Boys 11-12 50 Butterfly—2. Brett Farmer, 35.08, 5. Nathan Deep, 1:00.89.

Boys 11-12 100 Butterfly — 1. Noah Fittante, 2:04.85.

Girls 11-12 100 Butterfly—3. Belle Kneeland, 2:12.02.

Boys 13-14 100 Butterfly—1. Austin Arlen, 1:21.56, 2. Clayton Miller, 1:47.08.

Boys 10 & Under 200 IM—1. Ryan Zima, 3:41.74.

Girls 10 & Under 200 IM—2. Ella Wienke, 3:33.33.

Boys 8 & Under 50 Freestyle —3. Caden Cooper, 52.50.

Girls 8 & Under 50 Freestyle—5. Tristin Arlen, 50.95.

Girls 15-19 200 Freestyle—2. Murron Roff, 2:33.27, 5. Nikole Houdek, 2:56.04.

Girls 11-12 100 Freestyle—2. Heather Arlen, 1:15.07.

Boys 13-14 100 Freestyle—1. Alex Gray, 1:04.68, 2. Austin Arlen, 1:05.93, 4. Zach Reineke, 1:13.56.

Boys 8 & Under 25 Breaststroke—1. Caden Cooper, 25.71.

Girls 8 & Under 25 Breaststroke — 2. Amelia Morneno, 24.72; 3. Tristin Arlen, 31.68; 5. Molly Neufeld, 33.55.

Boys 10 & Under 100 Backstroke—2. Ryan Zima, 1:48.16.

Boys 11-12 100 Backstroke—1. Brett Farmer, 1:18.63.

Girls 10 & Under 100 Backstroke—2. Ella Wienke, 1:33.39.

Girls 11-12 100 Backstroke—2. Heather Arlen, 1:26.47.

Boys 13-14 100 Backstroke—2. Bram Roff, 1:24.45.

Boys 200 Butterfly—1. Austin Arlen, 3:19.09.

Girls 200 Butterfly—1. Lauren Gray, 3:39.34.

Boys 400 Freestyle — 1. Braum Roff, 5:40.93.

Girls 400 Freestyle—2. Murron Roff, 5:24.86, 4. Nikole Houdek, 6:22.37.

Girls 11-12 100 Breaststroke—4. Madison Gabriel, 1:53.54.

Boys 13-14 100 Breaststroke—1. Alex Gray, 1:29.45, 3. Zach Reineke, 1:38.09, 4. Caleb Cooper, 1:44.56.

Girls 13-14 100 Breaststroke—4. Lydia Kaegi, 1:42.85.

Boys 200 Backstroke—3. Bryce Devore, 3:32.45.

Girls 15-19 100 Backstroke—3. Lauren Gray, 1:40.11, 4. Anna Reineke, 1:51.07.

Girls 8 & Under 100 Freestyle Relay—5. Olivia Braun, Sophia Moreno, Chloe Tainter, Maggie Baginski, 2:43.03.

Boys 14 & Under 200 Freestyle Relay—3. Karl Busse, Caden Cooper, Ayden Gabriel, Ryan Zima.

Boys 10 & Under 400 Freestyle—1. Ryan Zima, 6:32.71.

Girls 10 & Under 400 Freestyle—1. Ella Wienke, 6:30.04.

Boys 10 & Under 200 Freestyle Relay—2. Bryce Devore, Douglas Dittel, Caleb Cooper, Clayton Miller, 2:32.15.

Girls 14 & Under 200 Freestyle Relay—5. Lydia Kaegi, Emma Nicholson, Lydia Will, Tanesha Spencer, 2:42.57.

Girls 800 Freestyle—1. Murron Roff, 11:07.79, 3. Heather Arlen, 12.42.25, 4. Lauren Gray, 12:50.93.


space
2014 space
ANTIGO DAILY
JOURNAL
612 Superior Street
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

WEEKLY
JOURNAL
EXPRESS
612 Superior Street,
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

*Member WNA & NNA

space
Quick
News Search

Enter Key Word
space
space


Material on this web site has a
copyright by Antigo Daily Journal.
All rights reserved.
© 2000-2014
space