Antigo Daily Journal
space
space Front Page Calendar & Events Classifieds News Obituaries Opinion/Letters Sports Subscribe
Penguins do well at Lakeland, host divisional meet this weekend
space
Members of the Antigo Penguin Swim Club were among 300 swimmers who competed this past weekend at Lakeland.

Including the two schools, the meet also featured teams from Rhinelander, Tomahawk, Medford and Bayfield.

“Our swimmers had an excellent meet. So many of them dropped significant time in their events,” co-coach Mary Stensberg said. “This was our last meet before the Divisional meet in Antigo on Saturday and Sunday, so it was great to see the kids swimming so well before going into the big meets.”

The Clara R. McKenna Aquatic Center will host the Central Wisconsin Swim Conference Divisional meet starting at 10 a.m. both days. Qualifiers will advance to the conference meet the following weekend.

“The kids are looking great in the water at this point in our season and we are looking forward to seeing what they will do this weekend,” Stensberg said.



Antigo Penguins Swim Club

at Lakeland 

Jan. 18, 2014



Individual Antigo Results

Athletes placing in the Top 5

  Girls 200 Meter Medley Relay — 2. Kate Stensberg, Lauren Gray, Murron Roff, Lydia Kaegi, 2:15.39.

  Boys 12 & Under 200 Medley Relay — 3. Noah Fittante Thomas Reisner, Brett Farmer, Ryan Zima, 2:42.27.

  Boys 200 Breaststroke—3. Noah Fittante, 4:39.3.

Girls 200 Breaststroke—4. Lauren Gray, 3:08.23.

  Boys 14 & Under 200 Medley Relay — 1. Bram Roff, Alex Gray, Austin Arlen, Zach Reineke, 2:04.98.

Girls 14 & Under 200 Medley Relay—5. Emma Nicholson, Kelly Cooper, Ella Wienke, Heather Arlen, 2:42.15.

  Boys 9-10 50 Freestyle—2. Ryan Zima, 33.25.

Boys 11-12 50 Freestyle—1. Brett Farmer, 28.62.

  Girls 11-12 50 Freestyle— 3. Heather Arlen, 30.49.

  Girls 50 Freestyle— 5. Murron Roff, 29.36.

Boys 13-14 50 Freestyle — 1. Austin Arlen, 26.69; 2. Alex Gray, 27.20; 4. Bram Roff, 28.28; 5. Zach Reineke, 28.39.

Girls 13-14 50 Freestyle—1. Kate Stensberg, 28.05.

Boys 8 & Under 100 IM—3. Caden Cooper, 1:57.51.

  Girls 8 & Under 100 IM—1. Amelia Moreno, 1:53.38; 5. Tristin Arlen, 2:06.75.

Girls 9-10 100 IM—2. Ella Wienke, 1:29.63.

  Boys 11-12 100 IM — 5. Thomas Reisner, 1:30.70.

Boys 11-12 200 IM—1. Brett Farmer, 2:41.36.

Girls 11-12 200 IM—3. Kelly Cooper, 3:15.59; 5. Grace Baginski, 3:44.51.

Girls 13-14 200 IM-1. Kate Stensberg, 2:32.02.

Girls 8 & Under 25 Butterfly—2. Amelia Moreno, 23.52. 

  Girls 10 & Under 50 Butterfly — 4. Ella Wienke, 42.09.

Boys 100 Butterfly—2. Brett Farmer, 1:20.42; 3. Thomas Reisner, 1:45.54; 4. Noah Fittante, 2:06.65.

Girls 100 Butterfly—5. Heather Arlen, 1:26.01.

Boys 13-14 100 Butterfly—2. Alex Gray, 1:12.49.

Boys 200 Freestyle—1. Austin Arlen, 2:15.22; 5. Clayton Miller, 2:35.21.

  Girls 200 Freestyle—1. Murron Roff, 2:16.25.

  Boys 10 & Under 100 Freestyle—2. Ryan Zima, 1:12.98.

  Boys 100 Freestyle—2. Zach Reineke, 1:02.57.

  Boys 13-14 100 Freestyle—1. Alex Gray, 57.08; 4. Austin Arlen, 1:00.58; 5. Bram Roff, 1:02.72.

  Girls 13-14 100 Freestyle—1. Kate Stensberg, 1:00.72.

  Boys 100 Backstroke—1. Brett Farmer, 1:12.17.

Boys 13-14 100 Backstroke—2. Bram Roff, 1:14.58; 5. Clayton Miller, 1:29.58.

Girls 13-14 100 Backstroke—1. Kate Stensberg, 1:08.69.

Boys 200 Butterfly—1.Austin Arlen, 2:51.09.

Boys 8 & Under 25 Breaststroke—1. (Tie) Caden Cooper, 25.24.

Girls 8 & Under 25 Breaststroke — 1. Amelia Moreno, 24.17; 3. Tristin Arlen, 28.44; 5. Molly Neufeld, 32.69.

Boys 500 Freestyle — 1. Ryan Zima, 7:15.29; 3. Thomas Reisner, 7:41.35.

Girls 500 Freestyle—2. Murron Roff, 6:12.86.

  Boys 13-14 100 Breaststroke—1. Alex Gray, 1:16.25; 4. Zach Reineke, 1:26.44; 5. Bram Roff, 1:27.57.

Girls 13-14 100 Breaststroke—4. Lydia Kaegi, 1:30.52.

Boys 200 Backstroke—2. Douglas Dittel, 3:16.40.

Girls 200 Backstroke—4. Heather Arlen, 2:54.71.

Boys 14 & Under 200 Freestyle Relay—1. Bryce Devore, Caleb Cooper, Douglas Dittel, Clayton Miller, 2:14.45.

Boys 1,000 Freestyle—2. Zach Reineke, 13:36.79.

Girls 1,000 Freestyle—1. Heather Arlen, 14:20.71.
space
2014 space
ANTIGO DAILY
JOURNAL
612 Superior Street
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

WEEKLY
JOURNAL
EXPRESS
612 Superior Street,
Antigo, WI 54409
Phone: 715-623-4191
Fax: 715-623-4193
Mail to: Fred Berner
MapOnUs Location: (local)

*Member WNA & NNA

space
Quick
News Search

Enter Key Word
space
space


Material on this web site has a
copyright by Antigo Daily Journal.
All rights reserved.
© 2000-2014
space